Encyclopedia SpongeBobia
Advertisement
Encyclopedia SpongeBobia
This is the page about the current producer. For other uses, see Monica (disambiguation).
Person

Jennie Monica Hammond (born November 18, 1971; age 49) is a crew member of SpongeBob SquarePants. She is known for her work on SpongeBob SquarePants and The Jimmy Timmy Power Hour.

Biography

She is known for her work on SpongeBob SquarePants from 1999, The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water in 2015, and The X's in 2005.

Trivia


The SpongeBob SquarePants Movie 086.png
"We paid nine dollars for this?"
This article is a stub. Can you help out? Click here to add more.

Awards and nominations for SpongeBob SquarePants VE

Emmy Awards Cup Emmy.png

Primetime Emmy Awards

Outstanding Animated Program (for Programming Less Than One Hour)

Nominees: Sean Dempsey, Derek Drymon, Juli Murphy Hashiguchi, Sam Henderson, Stephen Hillenburg, Jay Lender, Mark O'Hare, Kent Osborne, Alan Smart, Paul Tibbitt, Tom Yasumi (for "New Student Starfish"/"Clams," 2003)Derek Drymon, Juli Murphy Hashiguchi, Stephen Hillenburg, Kent Osborne, Andrew Overtoom, Alan Smart, Paul Tibbitt (for "Ugh," 2004)Mike Bell, C.H. Greenblatt, Stephen Hillenburg, Alan Smart, Paul Tibbitt, Vincent Waller, Tom Yasumi (for "Fear of a Krabby Patty"/"Shell of a Man," 2005)Casey Alexander, Luke Brookshier, Stephen Hillenburg, Tom King, Dani Michaeli, Chris Mitchell, Andrew Overtoom, Alan Smart, Paul Tibbitt and Tom Yasumi (for "Bummer Vacation"/"Wigstruck," 2007)Steven Banks, Charlie Bean, Stephen Hillenburg, Dani Michaeli, Chris Reccardi, Alan Smart, Aaron Springer, Paul Tibbitt, Tom Yasumi (for "The Inmates of Summer"/"The Two Faces of Squidward," 2008)

Outstanding Special Class - Short-Format Animated Programs

Nominees: Dina Buteyn, Stephen Hillenburg, Dani Michaeli, Alan Smart, Aaron Springer, Paul Tibbitt and Tom Yasumi (for "Dear Vikings," 2009)

Outstanding Short-format Animated Program

Nominees: Luke Brookshier, Dina Buteyn, Nate Cash, Stephen Hillenburg, Doug Lawrence, Andrew Overtoom, Alan Smart and Paul Tibbitt (for "That Sinking Feeling," 2011)Marc Ceccarelli, Stephen Hillenburg, Kyle McCulloch, Jennie Monica, Jack Pendarvis, Alan Smart, Paul Tibbitt, Vincent Waller, Tom Yasumi (for "Company Picnic," 2016)Luke Brookshier, Marc Ceccarelli, Stephen Hillenburg, Jennie Monica, Adam Paloian, Alan Smart, Vincent Waller, Tom Yasumi (for "Plankton Paranoia," 2019)


Daytime Emmy Awards

Outstanding Directing in an Animated Program

Directors: Andrew Overtoom, Andrea Romano, Alan Smart and Tom Yasumi (2010)Casey Alexander, Luke Brookshier, Nate Cash, Zeus Cervas, Sean Charmatz, Andrew Overtoom, Andrea Romano, Alan Smart, Aaron Springer, Paul Tibbitt, Vincent Waller and Tom Yasumi (2012)

Outstanding Special Class Animated Program

Animators: Dina Buteyn, Stephen Hillenburg and Paul Tibbitt (2010)

Outstanding Children's Animated Program

Nominees: Stephen Hillenburg, Jennie Monica Hammond and Paul Tibbitt (2012)Stephen Hillenburg, Marc Ceccarelli, Vincent Waller and Jennie Monica (2018)

Outstanding Performer in an Animated Program

Voice actors: Rodger Bumpass as Squidward Tentacles (2012)Tom Kenny as SpongeBob SquarePants (2018)Tom Kenny as SpongeBob SquarePants (2020)

Outstanding Sound Editing – Animation

Nominees: Todd Brodie, Nicolas Carr, Mishelle Fordham, Chris Gresham, Matt Hall, Jeffrey Hutchins, James Lifton, Paulette Lifton, D.J. Lynch, Aran Tanchum and Kimberlee Vanek (2012) • Mishelle Fordham, Vincent Guisetti, Jeffrey Hutchins, James Lifton, Paulette Lifton, D.J. Lynch, Wes Otis, Monique Reymond and Aran Tanchum (2013) • Devon Bowman, Nicolas Carr, Mishelle Fordham, Jeff Hutchins, Aran Tanchum and Vincent Guisetti (2014)

Outstanding Sound Mixing for an Animated Program

Nominees: D.J. Lynch, Justin Brinsfield, Ryan Greene, Manny Grijalva, Jeff Hutchins and Aran Tanchum (2020)


Golden Reel Awards StatueStraight.jpg

Best Sound Editing in Television Animation – Music

Nominees: Stephen Hillenburg, Donna Castricone, Nicholas R. Jennings, Alan Smart, Peter Burns, Doug Lawrence, Derek Drymon, Alex Gordon, Donna Grillo, Jennie Monica, Krandal Crews, Jim Leber, Justin Brinsfield, Tony Ostyn, Nicolas Carr (for "Mermaid Man and Barnacle Boy"/"Pickles;" 2000)Nicolas Carr (for "Fools in April"/"Neptune's Spatula" in 2001; for "Jellyfish Hunter"/"The Fry Cook Games" in 2002; for "Wet Painters"/"Krusty Krab Training Video" in 2003; for "The Great Snail Race"/"Mid-Life Crustacean" in 2004) • Jimmy Lifton, D.J. Lynch, Jeff Hutchins, Tony Ostyn and Paulette Lifton (for "Mid-Life Crustacean;" 2004)

Best Sound Editing in Television Animation – Sound

Nominees: Nicolas Carr (for "Karate Choppers;" 2000) • Andrea Anderson, Jimmy Lifton, Monette Holderer, D.J. Lynch, Vincent Gutisetti, Jeff Hutchins and Gabriel Rosas (for "Rock Bottom"/"Arrgh!;" 2001)

Best Sound Editing in Television – Animation

Nominees: Timothy J. Borquez, Jeff Hutchins and Daisuke Sawa (for "The Secret Box"/"Band Geeks;" 2002)

Best Sound Editing in Television Animation

Nominees: Jimmy Lifton, Jeff Hutchins, Tony Ostyn and Chris Gresham (for "Nasty Patty"/"Idiot Box;" 2003)

Best Sound Editing in Television: Animated

Nominees: Jimmy Lifton, Nicolas Carr, D.J. Lynch, Jeff Hutchins, Tony Ostyn, Chris Gresham and Paulette Lifton (for "Pranks a Lot"/"SpongeBob Meets the Strangler;" 2005) • Vincent Gutisetti, Jimmy Lifton, Nicolas Carr, Monique Reymond, D.J. Lynch, Mark Howlett, Jeff Hutchins, Aran Tanchum, Mishelle Smith and Paulette Lifton (for "Have You Seen This Snail?;" 2006)Nicolas Carr, Mishelle Fordham, Monette Becktold, Jeff Hutchins, Timothy J. Borquez, Tom Syslo, Jason Stiff, Tony Orozco and Kimberlee Vanek (for "SpongeHenge;" 2008)

Best Sound Editing: Television Animation

Nominees: : Chiho Oyamada Carr, Nicolas Carr, Mishelle Fordham, Daisuke Sawa, Monette Becktold, Jeff Hutchins, Timothy J. Borquez, Tom Syslo, Eric Freeman, Dan Cubert, Lawrence Reyes, Jason Stiff, Tony Orozco and Kimberlee Vanek (for "Suction Cup Symphony;" 2009) • Chino Oyamada Carr, Nicolas Carr, Mishelle Fordham, Monette Becktold, Jeff Hutchins, Timothy J. Borquez, Eric Freeman, Tom Syslo, Keith Dickens, Jason Stiff, Sergio Silva, Tony Orozco and Kimberlee Vanek (for "SpongeBob SquarePants vs. The Big One;" 2010)

Best Sound Editing – Sound Effects, Foley, Dialogue and ADR Animation in Television

Nominees: Devon Bowman, Justin Brinsfield, Nicolas Carr, Andrea Anderson, Mishelle Fordham, Monette Becktold, Jeff Hutchins, Eric Freeman, Tony Orozco and Danny Tchibinda (for "Gary's New Toy;" 2013) • Mishelle Fordham, Monette Becktold, Jeff Hutchins, Timothy J. Borquez, Tom Syslo, Eric Freeman, Bobby Crew, Keith Dickens, Gabriel Rossas and Tony Orozco (for "It's a SpongeBob Christmas!;" 2013)

Advertisement