This is the page about the storyboard artist. For other uses, see Adam (disambiguation).
Person

Adam Paloian (born September 9, 1991; age 29) is a storyboard artist who worked on various episodes of SpongeBob SquarePants from season 9 through season 12. He joined the crew on August 9, 2013, working as a character layout artist on The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water.[1] He later became one of the supervising directors of the show, along with Sherm Cohen and Dave Cunningham.

Biography

He has also worked on the series Pig Goat Banana Cricket and the TV short Bushworld Adventures. On April 5, 2019, Paloian left the series to work on the Netflix original animated series The Cuphead Show![2]

References

External links

Cast and Crew (VTE)

Main character voices
Tom KennyBill FagerbakkeRodger BumpassClancy BrownLori AlanCarolyn LawrenceMary Jo CatlettDoug LawrenceJill Talley

Supporting character voices
Stephen HillenburgPaul TibbittErnest BorgnineTim ConwayBrian Doyle-MurrayJohn O'HurleyMarion RossDee Bradley BakerSirena IrwinCarlos AlazraquiThomas F. WilsonBob JolesMark FiteSara PaxtonJohn GegenhuberGuest stars

Crew
Aaron HendryAdam DeKrakerAaron SpringerAdam FayAdam WestAdam PaloianAksu PalménAku LaitinenAlan CarrAlan SmartAndrea RomanoAndrew GoodmanAndrew OvertoomBlake LemonsBen GruberBenjamin ArcandBob CampBob JaquesBrad VandergriftBrian MoranteBrice MallierCaleb MeurerCarson KuglerCasey AlexanderCatherine SimmondsC.H. GreenblattCharlie BeanChris AllisonChris HeadrickChris MitchellChris ReccardiChuck KleinClare O'KaneClint Bond Jr.Cindy Morrow •  Dave CunninghamDavid FainDani MichaeliDan PovenmireDaniel DominguezDerek DrymonDerek IversenDerek L'estrangeDoug LawrenceEban SchletterEdgar LarrazábalEduardo AcostaEnnio Torresan, Jr.Eric FilipkowskiEric ShawErik WieseFrank WeissFred MillerFred OsmondGarrett HoGreg MillerGregor F. NarholzHeather MartinezHelen KalafaticHowie PerryIan GrahamIIya SkorupskyJack PendarvisJanice TolentinoJay LenderJan StrnadJennie MonicaJim SchumannJoe LissJoe WierengaJohnathan SturgessJohn MagnessJohn TrabbicJosh AndroskyKaren HeathwoodKazKelly ArmstrongKent OsborneKris WimberlyKurt SnyderKyle McCullochLarry LeFrancisLarry LeichliterLeonard RobinsonLloyd AhlquistLolee AriesLorena GallegoLuke BrookshierLynne NaylorMarc CeccarelliMarcelo SouzaMarco CinelloMark CaballeroMark O'HareMark ZoellerMaureen MascarinaMerriwether WilliamsMike BellMike DoughertyMike FasoloMike MitchellMike RothMonica DavilaMonica TomovaNate CashNick CrossNick JenningsNicolas CarrOctavio RodriguezPaul TibbittPeter BennettPeter BurnsPeter ShukoffPhilip HarrisRichard PurselRobertryan CoryRob RosenRobert DressRyan KhatamRyan KramerSam HendersonSarah ViselSolomon GeorgioSeamus WalshSaeid ZameniateniSean CharmatzSean DempseyShannon ReedSherm CohenShellie O'BrienStephen HerczegStephen HillenburgSteve FontiSteven BanksThaddeus Paul CouldronTim HillTim ParsonsTeale Reon WangTed SekoTodd WhiteTom KingTom YasumiTony CraigTuck TuckerVincent WallerLynn WangVirginia HawesWalt DohrnWill FinnWilliam ReissWolf-Rüdiger BlossZeus Cervas

Awards and nominations for SpongeBob SquarePants VE

Emmy Awards Cup Emmy.png

Primetime Emmy Awards

Outstanding Animated Program (for Programming Less Than One Hour)

Nominees: Sean Dempsey, Derek Drymon, Juli Murphy Hashiguchi, Sam Henderson, Stephen Hillenburg, Jay Lender, Mark O'Hare, Kent Osborne, Alan Smart, Paul Tibbitt, Tom Yasumi (for "New Student Starfish"/"Clams," 2003)Derek Drymon, Juli Murphy Hashiguchi, Stephen Hillenburg, Kent Osborne, Andrew Overtoom, Alan Smart, Paul Tibbitt (for "Ugh," 2004)Mike Bell, C.H. Greenblatt, Stephen Hillenburg, Alan Smart, Paul Tibbitt, Vincent Waller, Tom Yasumi (for "Fear of a Krabby Patty"/"Shell of a Man," 2005)Casey Alexander, Luke Brookshier, Stephen Hillenburg, Tom King, Dani Michaeli, Chris Mitchell, Andrew Overtoom, Alan Smart, Paul Tibbitt and Tom Yasumi (for "Bummer Vacation"/"Wigstruck," 2007)Steven Banks, Charlie Bean, Stephen Hillenburg, Dani Michaeli, Chris Reccardi, Alan Smart, Aaron Springer, Paul Tibbitt, Tom Yasumi (for "The Inmates of Summer"/"The Two Faces of Squidward," 2008)

Outstanding Special Class - Short-Format Animated Programs

Nominees: Dina Buteyn, Stephen Hillenburg, Dani Michaeli, Alan Smart, Aaron Springer, Paul Tibbitt and Tom Yasumi (for "Dear Vikings," 2009)

Outstanding Short-format Animated Program

Nominees: Luke Brookshier, Dina Buteyn, Nate Cash, Stephen Hillenburg, Doug Lawrence, Andrew Overtoom, Alan Smart and Paul Tibbitt (for "That Sinking Feeling," 2011)Marc Ceccarelli, Stephen Hillenburg, Kyle McCulloch, Jennie Monica, Jack Pendarvis, Alan Smart, Paul Tibbitt, Vincent Waller, Tom Yasumi (for "Company Picnic," 2016)Luke Brookshier, Marc Ceccarelli, Stephen Hillenburg, Jennie Monica, Adam Paloian, Alan Smart, Vincent Waller, Tom Yasumi (for "Plankton Paranoia," 2019)


Daytime Emmy Awards

Outstanding Directing in an Animated Program

Directors: Andrew Overtoom, Andrea Romano, Alan Smart and Tom Yasumi (2010)Casey Alexander, Luke Brookshier, Nate Cash, Zeus Cervas, Sean Charmatz, Andrew Overtoom, Andrea Romano, Alan Smart, Aaron Springer, Paul Tibbitt, Vincent Waller and Tom Yasumi (2012)

Outstanding Special Class Animated Program

Animators: Dina Buteyn, Stephen Hillenburg and Paul Tibbitt (2010)

Outstanding Children's Animated Program

Nominees: Stephen Hillenburg, Jennie Monica Hammond and Paul Tibbitt (2012)Stephen Hillenburg, Marc Ceccarelli, Vincent Waller and Jennie Monica (2018)

Outstanding Performer in an Animated Program

Voice actors: Rodger Bumpass as Squidward Tentacles (2012)Tom Kenny as SpongeBob SquarePants (2018)Tom Kenny as SpongeBob SquarePants (2020)

Outstanding Sound Editing – Animation

Nominees: Todd Brodie, Nicolas Carr, Mishelle Fordham, Chris Gresham, Matt Hall, Jeffrey Hutchins, James Lifton, Paulette Lifton, D.J. Lynch, Aran Tanchum and Kimberlee Vanek (2012) • Mishelle Fordham, Vincent Guisetti, Jeffrey Hutchins, James Lifton, Paulette Lifton, D.J. Lynch, Wes Otis, Monique Reymond and Aran Tanchum (2013) • Devon Bowman, Nicolas Carr, Mishelle Fordham, Jeff Hutchins, Aran Tanchum and Vincent Guisetti (2014)

Outstanding Sound Mixing for an Animated Program

Nominees: D.J. Lynch, Justin Brinsfield, Ryan Greene, Manny Grijalva, Jeff Hutchins and Aran Tanchum (2020)

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.